Asker Ali Abiyev Email Asker Ali Abiyev FacebookEnglish - Türkçe - Русский - Azərbaycanca

Asker Ali Abiyev

Abiyev Dengeli Kare ve Küplerinin icatçısı Prof. Dr. Asker Ali Abiyevin web sitesine hoş geldiniz.

Asker Ali Abiyev Balanced Magic Cube Square


 

Eğitim ve Bilimsel Çalışmalar

Abiyev Asker Ali Kulam oğlu, 28 Haziran 1934 yılında Bakü'de doğdu. 1954 yılında orta okulu bitirdikten sonra, Azerbaycan Devlet Üniversitesinin fizik-matematik bölümüne girer. A. Abiyev 1957-1961 yıllarında eğitimini M.V . Lomonosov adına Moskova Devlet Üniversitesinin fizik fakültesinde devam ettirer. Eğitimi sona erdiğinde Bakü'ye döner ve 1961-1963 yıllarında Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü'nde çalışar. 1963 yılında o, Moskova'da İ.V. Kurçatov adına Atom Enerjisi Enstitüsü'nde doktoraya dahil olar ve 1966 yılına kadar orada nükleer araştırma alanında çalışmalarını sürdürer. 1966 yılında A. Abiyev yeniden Bakü'ye - Bilimler Akademisi'nin Fizik Enstitüsü'ne döner ve 1969 yılına kadar orada çalışar.

Prof. A. Abiyev 1969 yılından BA'in Yönetim Kurulu nezdinde yeni tesis edilmiş Radyasyon Araştırmaları Bölümünde (şimdiki BA Radyasyon Problemleri Enstitüsü) küçük araştırmacı, büyük araştırmacı, 1976 yılından 1993 yılına kadar ise bu Enstitü'nün "Yarıilitkenlerin Radyasyon Fiziği Laboratuvarı”nın başkanı görevinde çalışar.

A. Abiyev 1993-2007 yıllarında Türkiye'nin çeşitli bilimsel ocaklarında çalışar. 1993-2000 yıllarında o, Ankara şehrinde Özel Yavuz Sultan Fen Lisesinde ve 2000-2007 yıllarında ise Gaziantep şehrinin Gaziantep Üniversitesi'nde matematik bölümünde öğretim üyesi olarak çalışar.

Asker Ali Abiyev 1970 ve 1988 yıllarında "Yarıiletken ve Yalıtkanlar Fiziği" ihtasında tezler savunarak fizik-matematik felsefe doktoru ve yüksek doktora ünvanlarına layık görülmüş, 1990 yılında ise belirtilen ihtisas üzere profesör ünvanını kazanmıştır.

Ana bilimsel çalışmaları şunlardır: ilk defa kendisinin yaptığı özel düzenek yardımıyla dürtüyle çalışan elektron hızlandırıcısında radyasyon sürecinde bazı yarıiletkenlerde radyasyon kusurlarının oluşması ve onların kaybolma kinetiğini araştırmış ve yarıiletken cihazların teknolojisinde iyonizan ışınlarının uygulamasını belirlemiştir.

Abiyev Balanslı Karelerinin ve Küplerinin Keşfi

1996 yılında A. Abiyev istenilen dereceden ve istenilen sayılardan (hatta sembollerden) oluşan Dengeli (sihirli) kareler ve küpler yazmak için algoritma keşfeder ve onların bilim ve teknikte uygulanma imkankarını araştırar. Bu algoritma optimizasyon problemlerde, kriptolojide, gen mühendisliyinde, bilgi teknolojisinde ve diğer alanlarda geniş perspektifler açabilir.

Aynı zamanda Abiyev, kendi algoritması aracılığıyla D. Mendeleyevin kimyasal elementlerinin peryodik tablosundaki elementlerin düzülüşünün kanuna uygunluğunu keşfeder, bu tabloda yer alan son elementin proton sayısını da belirler.

Diğer Etkinlikler

Bu zamana kadar 115 den fazla bilimsel makale, 5 telif belgesi ve patent, ve "The Natural Code of Numbered Magic Squares" (Ankara, 1996) adlı kitabı yazmıştır.

2009 yılından şimdiye dek AMBA Radyasyon Problemleri Enstitüsü Elektron Hızlandırıcısı Bilimsel Tecrübi Şubesi Başkanı görevini yürütüyor.

Abiyev farklı zamanlarda Bakü (Azerbaycan), Ankara, Antalya, Gaziantep, Sakarya, Van (Türkiye), Barcelona (İspanya), Visbaden (Almanya), Kazan (Rusya), Ballarat (Avustralya), Prag (Çek Cumhuriyeti), Porto (Portekiz) ve başka şehirlerde yapılan uluslararası sempozyum ve konferanslara konuşmacı olarak katılmıştır.


 

Dengeli (sihirli) karenin derecesini girin: :

Tüm soru, istek, öneri ve şikayetleriniz için Yusif Alizada'ya başvurun:
yusifalizada@gmail.com
yusif@askeraliabiyev.com

Prof. Dr. Asker Ali Abiyev'in kendisine başvurmak için:
askeraliabiyev@hotmail.com (not: araştırma, iş, ya da diğer konularda Yusif Alizadaya başvurmanız tercih edilir)